“Politická kontinuita od Marxe a Engelse k Leninovi, založení Komunistické internacionály a ustavení Komunistické strany Itálie – boj Komunistické levice proti degeneraci Internacionály – boj proti teorii “socialismu v jedné zemi” a stalinistické kontrarevoluci – odmítnutí lidových a národně osvobozeneckých bloků – náročná práce na obnově revoluční doktríny a organizace v těsném spojení s pracující třídou – boj proti osobnostní a voličské politice.”
Tento text uvádí téměř každou publikaci komunistické levice1, přesněji Mezinárodní komunistické strany (Partito Comunista Internazionale).
Komunistická levice podle nás představuje nejvyšší vědomou a mezinárodní kontinuitu komunistického hnutí od Marxe a Engelse.
To, co proud definuje, je jeho náročná práce na rehabilitaci revoluční marxistické teorie. Během dějin totiž neúnavně potvrzoval marxismus a zkušenosti levého komunistického hnutí, a to:
- při střetech s oportunismem a revizionismem
- bojem proti degeneraci III. Internacionály, které podlehla už II. Internacionála
- zápasem proti stalinistické kontrarevoluci v podobě “socialismu v jedné zemi”
- neústupnou pozicí proti antifašistickým a lidově demokratickým frontám
- bojem proti anarchoidním, demokratickým, spontanistickým, workeristickým a aktivistickým tendencím
- bojem proti modernizátorům marxismu po hnutích konce 60. let
Proto se věnujeme Komunistické levici, protože to podle nás není nějaká levice, jedna z mnoha. Není to další zajímavý proud, který by nás mohl inspirovat a který bychom mohli okořenit jinými proudy, aby byl pro dnešní dobu stravitelnější. Věnujeme se skutečnému revolučnímu marxismu, pro který Komunistická levice udělala vědomě obrovský kus práce.
-
Pojem “levice” byl mnohokrát překroucen, až se stal nejednoznačný. Zatímco “komunistická levice” je společný a uznávaný způsob, jak v Itálii a jinde v Evropě mluvit o tomto proudu a tradici, jinde ho lidé mohou chápat jinak. Proto pokud mluvíme o “levici”, “komunistické levici” nebo používáme italské označení “sinistra” (v překladu “levice”), máme tím vždy na mysli právě a jen tento konkrétní proud, a ne něco beztvarého a všezahrnujícího, jak se pojem někdy nesprávně používá. ↩︎